Mit csinálj, ha kedvencet megcsípte egy darázs?

A nyári hónapok sajnos nem csak a nagy sétákról és a felhőtlen játékról szólnak. A szabadban figyelnünk kell a veszélyforrásokra is.

Ilyenek lehetnek, a már korábban említett toklász, a kullancs, de sokszor akár a méh és a darázs is. Jó, ha tudjuk, kutyáink imádják a rovarokat. Megbűvölten bámulják őket, és az még a jobbik eset, ha a szemükkel követik őket. Vannak fajták, akik képtelenek megállni, és időről-időre vadászni kezdik a körülöttük röpködő rovarokat.

Ahhoz, hogy a játékos vadászatból ijedtség – szélsőséges esetben tragédia legyen – egy óvatlan pillanat; egy utánakapás, egy óvatlan ugrás is elég. A darázscsípésre figyelmeztető jelek: nyüszítés, az arcduzzadás és az izgalom, de figyelmeztető jel az is, ha kedvencünk a pofáját vakarja a mellső mancsával.

Ha bebizonyosodik, hogy kutyánkat megcsípte egy darázs, igyekezzünk higgadtak maradni. Az első és legfontosabb, hogy értesítsük az állatorvost, eközben – ha engedi – igyekezzünk jéggel hűteni a csípés helyét. Bajt az okozhat, ami az embernél: hogy tudniillik nem tudhatjuk, hogyan reagál kedvencünk szervezete a csípéssel a szervezetbe jutott méregre.

Ha allergiás, a méreg hatására fellépő súlyos allergiás reakció, az anafilaxia kezeletlen esetben a légcső elzáródását és halált is okozhat. Épp ezért, ha a csípés először következett be, mindenképpen keressük fel az állatorvost. Még akkor is, ha ez a sokadik alkalom: az orvosnál ugyanis hatékonyan és gyorsan csillapíthatják a csípés okozta duzzanatot és a fájdalmat is.