Túlérzékenység
![](https://vigyelhaza.hu/wp-content/uploads/2018/01/kutyaelsősegély-túlérzékenység.jpg)
Előfordulhat, hogy egy rovar által bejuttatott méregre, vagy egy gyógyszer, injekció hatóanyagára a kutya szervezete túl érzékenyen reagál.
Tünetek enyhébb esetben:
- a kutya levert,
- erősen nyáladzik,
- kiütések, duzzanatok vannak a testén,
- bedagad a szemkörnyéke, a homloka, a szája, a füle, ráncos lesz a fején a bőr.
Teendő:
- Tegyél 0,5 l vízbe 1 db Calcium-Sandoz pezsgőtablettát, és annyit igyon ebből, amennyit csak tud. Ilyenkor jellemző a
szájszárazság, biztosan fog inni. - Azonnal irány az orvos, mert hamar kialakulhatnak súlyos tünetek is. (Tájékoztasd őt arról, hogy a kutya milyen elsősegélyben részesült.)
Tünetek súlyosabb esetben:
- nehezen és gyorsabban lélegzik,
- bedagad a nyelve, a torka, nem kap levegőt, nem tud nyelni, fullad (gégeödéma),
- légzéskor szokatlan, szörcsögő hangot ad ki (tüdőödéma),
- hány, hasmenése van, magas a testhőmérséklete,
- izomfájdalma, izomgörcse van,
- nehezen tud mozogni,
- szapora a szívverése,
- fakó az ínye.
Ha a fentiek közül bármelyik tünetet tapasztalod, sürgősen szakszerű ellátásra és kombinált kezelésre van szükség, tehát azonnal irány az állatorvos! Ne késlekedj, minden perc számít. (Különösen veszélyes, ha például a méh- vagy darázscsípés vérérben vagy a fejen – nyak, száj, nyelőcső területén – történt.)
Teendő:
- Ha van gyakorlatod a kalciuminjekció izomba történő beadásában, akkor segítség lehet, ha beadod az előírt mennyiséget, amint látod a túlérzékenységi reakció tüneteit. (A kalciuminjekció szájon át történő beadása nem segít ebben az esetben.)
- Ha sokkos állapotba került a kutya, enyhítsd a sokk tüneteit, azaz takard be (ha nem magas a testhőmérséklete), valamint kend be a fogínyét mézzel (ha nem cukorbeteg), és azonnal vidd orvoshoz.
Az állatorvost feltétlenül tájékoztasd arról, ha már adtál be kalciuminjekciót, mert annak megfelelően határozza meg a további kezelést.