Sokk
Mi az a sokk? A sokk hirtelen kialakult, súlyos keringési elégtelenséget jelent, amely az életfontosságú szervek oxigénhiányos állapotához és az anyagcsere-folyamatokban kialakult súlyos károsodáshoz vezet. A sokk által kiváltott reakciók a kezdeti szakaszban visszafordíthatók, azonban a tünetek hosszabb ideig való fennállása esetén egyes szervek visszafordíthatatlanul károsodhatnak, így a kutya élete is veszélybe kerület.
Kiváltó okai lehetnek:
- Szív eredetű
- Súlyos vérvesztés
- Súlyos bakteriális fertőzés (szeptikus sokk)
- Allergiás reakció (anafilaxiás sokk)
A sokk tünetei kezdeti stádiumban:
- Szürkés rózsaszín íny, halvány kötőhártya
- 2-3 másodpercbe telik, amíg az íny visszanyeri eredeti színét ujjbeggyel való megnyomás után
- Percenkénti légzésszám több, mint 30
- Pulzus magasabb, mint 150/ perc
- Bágyadt, tompult tekintet
- 38 °C alatti testhőmérséklet
A sokk tünetei előrehaladott stádiumban:
- Kékesszürke, vagy porcelánfehér íny
- Nyomás után 4 mp-be is telhet az íny visszaszíneződése
- Lassú, felületes légzés
- Lassú szívverés
- Pulzus nehezen, vagy egyáltalán nem tapintható
- Alacsony, 37 °C alatti testhőmérséklet
Amíg az állatorvoshoz értek, így tudod enyhíteni a sokk tüneteit:
1. Tartsuk az állatot melegen, biztosítsunk csendes környezetet! Hozz takarót, kabátot vagy törülközőt, ugyanis sokkos állapotban a nem megfelelő vérkeringés miatt kihűlhet! Takard be lazán úgy, hogy biztosítsd a szabad légzést! Hőguta esetén tilos betakarni, kiszáradás esetén pedig csak akkor tedd, ha alacsony a testhőmérséklete.
2. A fogínyét kend be mézzel (nagytestűeknél: 1 evőkanál, kistestűeknél: 1 mokkáskanál a szükséges mennyiség). Ezzel emeled a leesett vércukorszintjét, és energiát adsz neki. Fontos: cukorbeteg kutyánál ezt a lépést hagyd ki!
3. A sokkos állapot enyhítése után azonnal irány az állatorvos, hiszen mind a sokkot, mind a kiváltó okot haladéktalanul kezeltetni kell. Amennyiben a kutya nincs szállítható állapotban, konzultálj az állatorvossal, hogy mit tegyél.
4. Ha a kutya tudatánál van, de sokkos állapot alakult ki, ne adj neki enni vagy inni, mert félrenyelhet, illetve ne hagyd, hogy mozogjon! Hideg vizes ruhával viszont a száját, a nyelvét, illetve a fejét benedvesítheted.
Ha szeretnéd gyakorlatban is elsajátítani az elsősegélynyújtási alapismereteket, végezd el Dr. Piller Pálma állatorvos kutya elsősegély tanfolyamát! Jelentkezni a gazdisuli.com oldalon tudsz.
Ha gyakorlatban is szeretnéd elsajátítani a sebkötözést, Heimlich manővert, újraélesztést, és egyéb életmentő fortélyokat, illetve személyesen feltenni kérdéseidet, akkor szeretettel várlak a következő elsősegély tanfolyamon, melyről itt találsz infókat: www.gazdisuli.com
A VIGYELHAZA10 kóddal pedig 10% kedvezményt is kapsz a képzésünkre!
Ha állatorvosi kérdéseidet online szeretnéd feltenni, az alábbi linken heti 7 nap, ügyeleti időben is tudsz állatorvostól kérdezni: https://gazdisuli.com/online-allatorvos/
A szakmai anyagot összeállította Dr. Piller Pálma állatorvos, a PetWiseCare alapítója.
A Kutya Elsősegély Tanfolyam elvégzéséhez kattints a logóra:
Jelen kutyaelsősegély tananyag és annak bármely része kizárólag tájékoztatási, edukációs célokat szolgál, nem helyettesíti a szakképzett állatorvossal történő konzultációt, a tőle kapott tanácsadást, a pontos diagnózis felállítását, illetve a szakszerű és teljes körű állatorvosi kezelést. A szakmai anyag összeállítói ebből adódóan kizárják a felelősségét a leírt adatok, információk felhasználásából eredő bármilyen esetleges kárért.
Szerzői jog védelme
A tananyag tartalma szerzői jogi műnek minősül, tilos a weboldalon megjelenő tartalmak, vagy azok bármely részletének másolása, többszörözése, elektronikus tárolása, feldolgozása, értékesítése, vagy más módon való felhasználása a szerző (dr. Piller Pálma írásos hozzájárulása nélkül.
Jelen információk mindennemű felhasználása – a szabad felhasználás eseteit kivéve – bitorlást valósíthat meg, és kártérítési, valamint büntetőjogi felelősséget keletkeztethet. Dr. Piller Pálma szerző minden szerzői jogot kifejezetten fenntart.