Sokk

Soha ne becsüld alá a sokk súlyosságát, és tedd meg időben a megfelelő intézkedéseket, mert ez életveszélyes állapot!
Sokkos tüneteket többek között az alábbiak okozhatnak. (A felsorolás egyben az elsősegély-ellátás sorrendjét is jelzi
abban az esetben, ha egyszerre több sérülés történik.)
- Komoly, átható hasi sérülés, hasüregből előesett belső szervekkel, illetve szorítókötést igénylő, nagyerekből vagy közepes erekből történő nagyfokú (ömlő vagy spriccelő) vérzés.
- Légzésmegállás és nincs szívverés.
- Légzésmegállás és van szívverés.
- Fuldoklás.
- Nyílt törés.
- Égés.
- Mérgezés.
- Zárt törés.
Mi a teendő?
- Lásd el a kutya életveszélyes sérüléseit. (Ha szükséges és a sérülése engedi, tegyél rá szájkosarat, nehogy félelmében,
fájdalmában megharapjon téged.)
Ne feledd! Ha az elsősegély-ellátáshoz át kell fordítanod a kutyát a másik oldalára, azt mindig csakis a hasán keresz-
tül tedd, mert a háton történő átfordítás esetén fennáll a gyomor és bélcsavarodás veszélye. - Amíg az orvoshoz értek, enyhítsd a sokk tüneteit a következőképpen:
➢ Hozz takarót, kabátot vagy törülközőt, ugyanis sokkos állapotban a nem megfelelő vérkeringés miatt kihűlhet. Takard be lazán úgy, hogy biztosítsd a szabad lélegzést. (Hőguta esetén tilos betakarni, kiszáradás esetén pedig csak akkor tedd, ha alacsony a testhőmérséklete.)
➢ A fogínyét kend be mézzel (nagytestűeknél: 1 evőkanál, kistestűeknél: 1 mokkáskanál a szükséges mennyiség). Ezzel emeled a leesett vércukorszintjét, és energiát adsz neki. Ha cukorbeteg, akkor ezt a lépést hagyd ki, és ne kenj mézet az ínyére. - A sokkos állapot enyhítése után azonnal irány az állatorvos, hiszen mind a sokkot, mind a kiváltó okot haladéktalanul
kezeltetni kell. (Amennyiben a kutya nincs szállítható állapotban, konzultálj az állatorvossal, hogy mit tegyél.)
Ha a kutya tudatánál van, de sokkos állapot alakult ki, ne adj neki enni vagy inni, mert félrenyelhet! Hideg vizes ruhával viszont a száját, a nyelvét és a fejét benedvesítheted. Ne hagyd, hogy mozogjon!